WFTGA Training Center
Զբոսավարների ասոցիացիաների համաշխարհային ֆեդերացիան (WFTGA) պրոֆեսիոնալ զբոսավարների միություն է, որին անդամակցում է ավելի քան 80 երկիր: Հայ զբոսավարների գիլդիան (ՀԶԳ) անդամակցում է WFTGA-ին 2006 թ-ից:
WFTGA-ն մշակել է զբոսավարների վերապատրաստման ծրագիր, որի նպատակն է ամբողջ աշխարհում տարածել զբոսավարության ստանդարտները և բարձրացնել զբոսավարների պրոֆեսիոնալիզմը: Այդ նպատակով WFTGA-ի կողմից բացվել են միջազգային թրեյնինգ կենտրոններ, որտեղ անց են կացվում դասընթացներ: Մինչև 2014թ. WFTGA-ն ունեցել է միայն մեկ միջազգային թրեյնինգ կենտրոն Կիպրոսում:
2014թ. դեկտեմբերին WFTGA, ՀԶԳ և ԵՊՀ համագործակցության շրջանակներում Հայաստանում նույնպես բացվել է WFTGA թրեյնինգների միջազգային կենտրոն, որտեղ յուրաքանչյուր տարի անց են կացվում զբոսավարների վերապատրաստման դասընթացներ: Նախագծի իրագործմանը ի սկզբանէ աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Երևանի WFTGA միջազգային թրեյնինգ կենտրոնում իրականացվել է 5 դասընթաց` 2014թ. դեկտեմբեր, 2015թ. մարտ, 2016թ. մարտ-ապրիլ, 2017թ. նոյեմբեր-դեկտեմբեր և 2018թ. նոյեմբեր ամիսներին: Դասընթացներին մասնակցել են զբոսավարներ Իրանից, Ղազախստանից, Բահրեյնից, Թայլանդից, Ուզբեկստանից և Հայաստանից:
Դասընթացները բաղկացած են 3 փուլից`
1. Hands on Tourist Guide (HOT)
2. Train the Trainer (TtT)
3. Train the International Trainer (TtIT)
HOT դասընթացը զբոսավարների վերապատրաստումն է, որի արդյունքում մասնակիցները ձեռք են բերում մասնագիտական հմտություններ: Դասընթացի տևողությունը 7 օր է: Դասընթացին կարող են մասնակցել ինչպես սկսնակ այնպես էլ փորձառու զբոսավարներ` որակավորում ստանալու նպատակով: Դասընթացի վերջում մասնակիցները ստանում են սերտիֆիկատ WFTGA և ԵՊՀ կողմից:
TtT դասընթացի նպատակը թրեյներներ պատրաստելն է: Դասընթացին մասնակցում են միայն HOT որակավորում ունեցողները: Թրեյներների որակավորում ստացողները իրավունք են ձեռք բերում HOT դասընթաց անցկացնել իրենց երկրում: Դասընթացը տևում է 5 օր:
TtIT դասընթացի արդյունքում մասնակիցները ձեռք են բերում միջազգային թրեյների որակավորում: Այդ որակավորումը նրանց թույլ է տալիս HOT և TtT անցկացնել արտերկրում: Թրեյնինգների այս փուլը իրականացվում է HOT և TtT դասընթացների հետ զուգահեռ, տևողությունը՝ 12 օր:
Դասընթացները անցկացնելու համար Հայաստան է հրավիրվում Lead Trainer արտերկրից: Դասընթացի իրականացմանը մասնակցում են լիդ թրեյներներ և միջագային թրեյներներ, ինչպես նաև ԵՊՀ դասախոսներ, ազգային թրեյներներ, կենտրոնի ադմինիստրատորը և ՀԶԳ անդամներ:
http://wftga.org/node/731
2014թ. HOT դասընթաց
Առաջին HOT դասընթացը անց է կացվել անմիջապես կենտրոնի բացումից հետո` դեկտեմբերի 11-18-ը: Դասընթացին մասնակցել են զբոսավարներ Հայաստանից` Երևանից և մարզերից: Թրեյնինգի անցկացման համար կենտրոնը ֆինանսական աջակցություն է ստացել Էկոնոմիկայի նախարարությունից և GIZ ծրագրից: Թրեյնինգը վարել են Սերբիայից ժամանած Լիդթրեյներ Իվանա Կուրուվիջան, ինչպես նաև միջազգային թրեյներներ Նաիրա Սուքիասյանը և Ռիտա Նավոյանը:
Մասնակիցներ`
1. Արմինե Ենգոյան
2. Արտուշ Դավթյան
3. Ինգա Սարգսյան
4. Ռոբերտ Մաթևոսյան
5. Արփինե Ավետիսյան
6. Հակոբ Մարկոսյան
7. Լուսինե Մանուկյան
8. Կարինե Հակոբյան
9. Նարինե Սահակյան
10. Միհրան Սիմոնյան
2015թ. TtT դասընթաց
2015թ. մարտի 13-17-ը կենտրոնում անց է կացվել TtT դասընթաց: Մասնակցել են 6 զբոսավար Իրանից և 4 զբոսավար Հայաստանից:
Դասընթացը վարել է լիդ թրեյներ Մերի Քեմփ Քլարկը Շոտլանդիայից:
1. Սեյեդմոսեն Հաջիսաիդ, Իրան
2. Սեյեդմահսա Մոտահար, Իրան
3. Պեգա Լատիֆի, Իրան
4. Աշկան Բորուժ, Իրան
5. Շիրին Դոլաթխահ, Իրան
6. Մարիամ Հասերաքի, Իրան
7. Ռոբերտ Մաթևոսյան, Հայաստան
8. Ինգա Սարգսյան, Հայաստան
9. Արմինե Ենգոյան, Հայաստան
10. Արտուշ Դավթյան, Հայաստան
2016թ. HOT և TtT դասընթաց մարտ-ապրիլ ամիսներին
2016թ-ին Երևանի WFTGA միջազգային թրեյնինգ կենտրոնում անց է կացվել 2 դասընցաց՝ HOT (մարտի 31-ից ապրիլի 6-ը) և TtT (ապրիլի 8-12-ը)
Դասընթացը վարել է լիդ թրեյներ Մերի Քեմփ Քլարկը Շոտլանդիայից: Նրան օգնել է ազգային թրեյներ Փիրուզա Նազարյանը։
HOT
1. Ալի Մոհդ Ալ.Անսարի, Բահրեյն
2. Անաստասիա Դետկինա, Ղազախստան
3. Սոինապա Պանկոնգ, Թայլանդ
4. Ուտումպորն Կումսաարդ, Թայլանդ
5. Հայկ Մելքոնյան, Հայաստան
TtT
1. Անաստասիա Դետկինա, Ղազախստան
2. Սոինապա Պանկոնգ, Թայլանդ
3. Ուտումպորն Կումսաարդ, Թայլանդ
4. Հայկ Մելքոնյան, Հայաստան
5. Բանաֆշեհ Ֆարահանի, Իրան
6. Ֆարզանեհ Հաջիջաթ, Իրան
7. Հանիյե Բաղերզադե, Իրան
8. Հանիյա Ռաբիեի, Իրան
9. Կարինե Հակոբյան, Հայաստան
10. Մադիեհ (Մադի) ՋահանգիրԲոլուրչիան, Իրան
11. Մարյամ (Աֆարին) Ռեզասեֆաթ Բալասբանեհ, Իրան
12. Պեժման Ազիզի Սոհրոֆիրուզանի, Իրան
13. Ռահմաթոլլահ (Ռամին) Զաբիհմանդ, Իրան
2017թ. HOT և TtT դասընթաց նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին
2017թ. Երևանի թրեյնինգ կենտրոնում անցկացվեցին HOT (նոյեմբերի 23-30-ը) և TtT (դեկտեմբերի 1-5-ը) դասընթացները ռուսերեն լեզվով։ Դասընթացը վարեց Ուկրաինայից ժամանած լիդ թրեյներ Գենադի Չուդնովեցը։ Նրան օգնել է միջազգային թրեյներ Նաիրա Սուքիասյանը։ Դասընթացի մասնակիցներն էին զբոսավարներ Հայաստանից և Ուզբեկստանից:

WFTGA Тренинг центр в Ереване
Всемирная федерация ассоциаций туристических гидов (WFTGA) – это профессиональная организация, в которую входят союзы гидов более чем из 80 стран. С сентября 2005г. Армянская Гильдия Гидов (АГГ) является членом Всемирной Федерации Ассоциаций Туристических Гидов (WFTGA), в которой представлены 56 стран мира. Всемирная федерация ассоциаций туристических гидов (WFTGA) разработала программу квалификации гидов, целью которой является утверждение стандартов по технике ведения экскурсий и повышение профессионализма экскурсоводов во всем мире. В связи с этим со стороны WFTGA были открыты международные тренинг центры, на базе которых каждый год проходят курсы квалификации гидов. До 2014 года WFTGA имела только один тренинг центр на Кипре.
В декабре 2014 года в рамках сотрудничества WFTGA, АГГ и ЕГУ (Ереванский Государственный Университет) и при содействии Министерства экономики Армении открылся WFTGA Тренинг центр в Ереване, на базе которого каждый год проводятся курсы квалификации гидов.
В тренинг центре было проведено 5 тренингов: в декабре 2014 года, в марте 2015 года, в марте-апреле 2016 года, в ноябре – декабре 2017 года, в ноябре 2018 года. В перечисленных тренингах принимали участие гиды из Ирана, Казахстана, Бахрейна, Таиланда, Узбекистана и Армении.
Тренинги состоят из 3 этапов:
1. Hands on Tourist Guide (HOT) - Курс HOT (Практическое обучение гидов)
2. Train the Trainer (TtT) - Курс TtT (Тренинг обучающих тренеров)
3. Train the International Trainer (TtIT) – Курс TtIT (Тренинг международных тренеров)
HOT (Практическое обучение гидов) – по окончанию данного тренинга участники приобретают профессиональные навыки. Длительность тренинга 7 дней. Курс открыт как для начинающих, так и для опытных гидов. По окончанию участники получают сертификат от WFTGA и ЕГУ.
TtT (Тренинг обучающих тренеров) – целью данного курса является подготовка тренера. Курс открыт только для гидов, которые прошли курс HOT. Длительность тренинга 5 дней. Участники, получившие квалификацию тренера, имеют права проводить курсы HOT в своей стране.
TtIT (Тренинг международных тренеров) - в результате обучения участники получают квалификацию международного тренера. Данная квалификация позволяет им проводить тренинги HOT и TtT за рубежом. Этот этап обучения осуществляется одновременно с курсами HOT и TtT. Длительность тренинга 12 дней.
Для проведения тренингов приглашается Ведущий тренер (Lead Trainer) из-за рубежа. Курсы проводят ведущие и международные тренеры, в том числе и преподаватели ЕГУ,
национальные тренеры, администратор центра и члены АГГ.
http://wftga.org/node/731
Курс "HOT", 2014 год
Первый курс HOT состоялся сразу после открытия центра с 11-го до 18-ое декабря.
При финансовой поддержке Министерства экономики и программы GIZ учебным центром АГГ был проведен тренинг, в котором приняли участие гиды из областей Армении и из Еревана.
Тренинг был проведен Ведущим тренером (Lead Trainer) Иваной Курувиджой из Сербии, а также международными тренерами Наирой Сукиасян и Ритой Навоян.
Участники:
1. Армине Енгоян
2. Артуш Давтян
3. Инга Саргсян
4. Роберт Матевосян
5. Арпине Аветисян
6. Акоп Маркосян
7. Лусине Манукян
8. Карине Акобян
9. Нарине Саакян
10. Мигран Симонян
Курс "TtT", 2015 год
В 2015 году, c 13-го по 17-ое марта, в учебном центре АГГ был проведен тренинг – курс TtT. Участвовали 6 гидов из Ирана и 4 гида из Армении. Тренинг был проведен Ведущим тренером (Lead Trainer) Мэри Кэмп Кларк из Шотландии.
1. Саидмосен Аджисаид, Иран
2. Саидмааса Мотаар, Иран
3. Пега Латифи, Иран
4. Ашкан Боруж, Иран
5. Ширин Долатха, Иран
6. Мариям Хесараки, Иран
7. Роберт Матевосян, Армения
8. Инга Саргсян, Армения
9. Армине Енгоян, Армения
10. Артуш Давтян, Армения
Курсы "HOT" и "TtT", 2016 год
В 2016 году в учебном центре АГГ было проведено 2 тренинга – HOT (с 31-го марта по 6-ое апреля) и TtT (с 8-го по 12-ое апреля). Тренинг был проведен Ведущим тренером Мэри Кэмп Кларк из Шотландии вместе с национальным тренером Пирузой Назарян.
HOT
1. Али Мохд Ал.Ансари, Бахрейн
2. Анастасия Деткина, Казахстан
3. Соинапа Панконг, Тайланд
4. Утумпорн Кумсаард, Тайланд
5. Айк Мелконян, Армения
TtT
1. Анастасия Деткина, Казахстан
2. Соинапа Панконг, Тайланд
3. Утумпорн Кумсаард, Тайланд
4. Айк Мелконян, Армения
5. Банафше Фараани, Иран
6. Фарзане Аджиджат, Иран
7. Ание Багерзаде, Иран
8. Ание Рабиеи, Иран
9. Карине Акобян, Армения
10. Мадие (Мади) Джаангир Болурчиан, Иран
11. Мариям (Афарин) Резасефат Баласбане, Иран
12. Пежман Азизи Сохрофирузани, Иран
13. Рахматолла (Рамин) Забихманд, Иран
Курсы "HOT" и "TtT", 2017 год
В 2017 году в учебном центре АГГ было проведено 2 тренинга на русском языке – HOT (с 23-го по 30-ое ноября) и TtT (с 1-го по 5-ое декабря). Тренинг был проведен Ведущим тренером (Lead Trainer) Геннадием Чудновец из Украины вместе с международным тренером Наирой Сукиасян. Участниками тренингов были гиды из Армении и Узбекистана.